10/10/2016, 16:36

Kartel Faizi Uygulayan Bankalar

 
Kartel oluşturan bankalar olarak açılan davada, Rekabet Kurulu tarafından bankalar ceza kesildi ve 2007 tarihi ile 2011 tarihleri arasında uygulanan kartel faizi sonucunda tüketicilere dava açma hakkı doğdu. Sonuç olarak konut kredilerinin ve araç kredilerinin bile konuya dahil olduğunu düşünürsek, milyarlarca liralık tazminat davaları ile bankalar karşı karşıya geleceklerdir.

Tüketici Hukuk Enstitüsü tarafından da yapılan açıklamalar, açılacak olan davaların 1 milyonu bulacağı ve bu konu ile ilgilide birçok ilde avukat istihdamı yapıldığı konusundadır.
Serbest piyasa şartlarına göre firmalar rekabet ortamında fiyat belirlemeleri gereklidir. Bankalarda bu duruma uymayarak kendi aralarında kartel oluşturup çok yüksek faiz oranlarının ortaya çıkmasına neden olmuşlardır.
 
Rekabet Kurulu tarafından 2013 yılında tespit edilen durumda, bankalar tarafından müşterilerine verilen mevduat faizlerinde, kredilerin faiz oranlarında ve kredi kartı faizlerinde kartel oluşturarak birlikte oranları belirlediğini tespit etmiştir. Bunun sonucunda da bankalara yüklü tutarlarda cezalar kesiyordur. Normal şartlarda rekabet ortamında oluşması gereken faiz oranlarının çok üstünde faizlerin belirlendiği kartel oluşturan banların sayısının 16 olduğu belirlendi.
Kartel oluşturan bankalar tarafından ortak olarak belirlenen faizlerin sadece mevduat faiz oranlarında olmadığı, bütün taşıt kredilerinde, ev kredilerinde, ihtiyaç kredilerinde ve ticari kredilerin hepsinde uygulandığı ortaya çıktı. Normal olması gereken faiz oranlarının yaklaşık olarak %10 kadar üstünde bir faiz oranları belirlendiği tespit edilmiştir.
 
Bankaların temyize gitmesi sonucunda Danıştay tarafından ret edildi ve tazminat davası onaylandı.
Şimdi tüketicilerin yapması gerekenler, bu bankalara tazminat davası açarak bu tarihler arasında kullanmış oldukları kredi faizlerini ve tazminat tutarlarını almaya çalışmaktır. Rekabet Kurulu tarafından açılan ve Danıştay tarafından da onaylanan dava sonucunda kartel oluşturulan bankalara açılacak olan bütün davalar tüketici lehine olacaktır. Milyonu bulacak olan davalar sonucunda tüketiciler zor hayat şartları altında çalışarak bankalara ödedikleri faizleri alabileceklerdir.
Ülkemizde bankacılık sektöründe işlem yapan bankaların sayısının ve isimlerinin belli olduğu düşünülürse, 2007 ile 2011 yılları arasında çekmiş olduğunuz sizin kredinizde illaki bu bankalar arasında yer alacaktır.  Kısa süre içerisinde yayılarak büyüyen davaların çoğalması sonucunda, tüketici hakem heyetlerinin bu konu ile ilgili olarak görevlendirilmesi ve vatandaşların bütün illerde bulunan hakem heyetleri vasıtası ile faizlerini geri alması sağlanmalıdır. Birçok kişinin avukatlara verecek parası dahi bulunmamaktadır. Durum böyle olunca da çok yüksek tutarlarda kredi çekenler ve alacakları tazminatlar fazla olan kişiler ilk davaları açacak tüketiciler olacaktır.
 
Kartel Faizi Nedir?
Kartel Faizi
Kredi Kartel Faiz
Aras Danışmanlık
Kartel Faizi İstanbul
Kartel Faizi Geri Al